Sme doma, radi by sme vyrazili na jazdu, ale za oknom prší, sneží, alebo mrzne až praští? Alebo by sme sa radšej preniesli za cyklistickým dobrodružstvom na slnečnú Malorku? Riešenie existuje – cyklistický trenažér je skvelá možnosť, ako trénovať celoročne v suchu a teple a neopustiť pritom svoje obydlie.
Výhody používania cyklotrenažéra
Skvelou vlastnosťou ergometra (iné označenie cyklotrenažéra) je možnosť zasadnúť na bicykel a absolvovať v podstate plnohodnotný tréning v pohodlí domova. Stačí si iba vybrať vhodný priestor, kam sa trenažér umiestni. Z hľadiska bezpečnosti je rozhodne jazda doma na trenažéri bezpečnejšia, než tréning na pozemných komunikáciách, navyše ešte v tomto období šera, hmly a pod. A pokiaľ „do bodky“ riešime a plníme tréningové plány, môže byť aj v tomto trenažér skvelý pomocník. Dá sa totiž presne pracovať so záťažou a my tak sledujeme iba parametre ako napríklad výkon, kadencia, tepová frekvencia a nie sme ovplyvňovaní okolitými vplyvmi ako vietor, nestabilný terén, či premávka.
Ako vybrať ten správny?
Zariadenie môžeme rozdeliť na tie s priamym pohonom, kde upíname iba rám (bez zadného kolesa) a nepriamym pohonom, kde upíname celé koleso. Obe hlavné kategórie majú tzv. brzdu, ktorá pracuje s odporom a vytvára záťaž, ktorú potom pociťujeme pri šliapaní v pedáloch. Samotný odpor predstavuje fluidná, alebo magnetická brzda a jej silu, respektíve záťaž pre nás, možno ovládať na ovládači. Základné modely cyklotrenažérov je možné kúpiť už od 240 €. Pre úplných amatérov, či cyklonadšencov, ktorí si chcú jazdu v prvom rade vyskúšať a hneď neinvestovať veľkú sumu peňazí do TOP modelov, odporúčam TACX BOOST TRAINER BUNDLE ktorý ponúka dostatočnú kvalitu a súčasne jednoduché použitie bez zložitých nastavovaní a elektroniky.
Kto už má niečo za sebou, alebo chce rovno začať na vyššej úrovni, je tu o niečo nadupanejší model ELITE QUBO FLUID.
A pre najnáročnejších užívateľov a profíkov je tu TACX NEO 2T, plne interaktívny ergometer s množstvom funkcií.
Tipy pre efektívny tréning
Prípravy sú v podstate rovnaké, ako by sme sa chystali na tréning vonku, teda ľahké jedlo, dostatok tekutín a na to ľahké pretiahnutie svalov. V uzavretej miestnosti na trenažéri sa organizmus oveľa viac zahrieva ako vonku, preto je nutné pravidelne piť a predchádzať tak dehydratácii. Super nápadom je použiť stojací ventilátor, ktorý telo čiastočne ochladzuje a „osviežuje vzduch“. Oblečenie nie je žiadna veda. Klasické cyklokraťasy s vložkou a k tomu buď krátky dres, alebo inú základnú vrstvu. Napríklad tielko HOLOKOLO AIR je ľahké, dobre „vetrá“ a zároveň skvele absorbuje pot, čím zvyšuje celkový komfort z jazdy. Skvelým tipom je mať blízko uterák, ktorý využijeme na utieranie tváre od potu. Či už sa rozhodneme pre akýkoľvek tréning na trenažéri, je dobré, rovnako ako pri tréningu vonku, udržať princíp 3 fáz: zahrievacie - rozbehnutie, hlavné, chladiace - vybehnutie.
Najčastejšie chyby
- Nesprávne nastavenie trenažéru môže viesť k nepohodliu alebo zraneniu. Uistite sa, že je trenažér správne zostavený a nastavený. Prečítaj si manuál alebo sa poraď s odborníkom.
- Preskakovanie zahrievacej a chladiacej fázy môže zvýšiť riziko zranenia. Vždy začínaj tréning zahrievacou fázou (5-10 minút ľahkej jazdy) a konči chladiacou fázou (5-10 minút ľahkej jazdy a strečing).
- Prílišná intenzita tréningu bez dostatočného odpočinku môže viesť k preťaženiu a vyhoreniu.
- Nedostatočná hydratácia a výživa môže negatívne ovplyvniť výkon a regeneráciu.
- Monotónny tréning môže viesť k nude a stagnácii výkonu. Striedaj rôzne typy tréningov (intervalový tréning, vytrvalostná jazda, simulácia závodov).
- Zlá technika jazdy môže spôsobiť nepohodlie alebo zranenie. Zameraj sa na správnu techniku jazdy a udržuj správnu polohu tela.
Ako udržať motiváciu?
Môže sa stať, že tréning na trenažéri časom zovšední. Existuje ale mnoho spôsobov, ako si jazdu na ergometri spestriť. Ideálne je používať interaktívny („chytrý“) trenažér. Cena začína zhruba na 500 €, ale jeho výhody celkom iste oceníme. Je tu totiž možnosť kalibrácie a prepojenia s aplikáciami pre virtuálnu cyklistiku. V skratke to znamená, že cez obrazovku sa môžeme pridať k spoločnej jazde s kamarátmi, zajazdiť si po trasách v Taliansku, Malorke, alebo kdekoľvek inde po svete, alebo si zapretekať s profesionálmi. To všetko a oveľa viac ponúka napríklad aplikácia Zwift, alebo Rúvy.
Užívajte si cyklistiku celoročne a nenechajte sa zastrašiť zlým počasím, či dlhými temnými večermi. Skúste trenažér a zistite, že skvelá cyklistika sa dá zažiť aj vo vašej obývačke. Kolu zdar!