Bežecké lyžovanie patrí k mojím obľúbeným zimným aktivitám. Ešte skôr ako cyklistike som sa súťažne venoval tomuto krásnemu športu. Dnes bežkovanie beriem ako neodmysliteľnú súčasť zimnej prípravy. Ak vás zaujíma, prečo je bežecké lyžovanie TOP športom v zimnej príprave cyklistu, chcete sa dozvedieť, kde a ako začať a ako sa správne obliecť, tak tu ste na správnej adrese.
V súčasnosti bežkovanie zažíva „BOOM“
V posledných rokoch pozorujem, že bežecké lyžovanie priťahuje stále viac ľudí. Bežecké školy praskajú vo švíkoch a aj trate sú plné bežcov na lyžiach rôznej úrovne. Myslím si, že výrazne k tomu prispela pandémia, no aj veľa športovcov zistilo, že na bežkách viete rozvíjať svoju fyzickú kondíciu a pritom všetkom absolvovať krásnu trasu v srdci prírody, v čom osobne vidím väčší zmysel, ako napríklad v zjazdovom lyžovaní, kde sa brúsi jeden kopec hore – dole a neraz sa čaká v nekonečných radoch na vlek.
Ktorá lokalita je TOP?
V minulosti som sa venoval tomuto športu súťažne a tak som precestoval rôzne lyžiarsko – bežecké strediská v rámci republiky. V dnešnej dobe sa často počas zimy stretávame s tým, že snehové podmienky nie sú vždy ideálne a tak sú možnosti, kam vyraziť na bežky výrazne obmedzené. Z môjho pohľadu je pre bežecké lyžovanie top lokalita Skalka pri Kremnici a to hlavne z týchto dôvodov:
- Snehové podmienky – nepamätám si zimu, kedy by sa aspoň v nejakej časti Skalky nedalo bežkovať a to sme zažili už aj také situácie, že sme lyžovali na 500 metrovom okruhu, ktorý sme si vlastnoručne nahádzali lopatami.
- Trate – na Skalke pri ideálnych snehových podmienkach môžete trénovať na cca 70 km tratiach, ktoré sú vďaka Romanovi Bérešovi a jeho tímu z Cyklo – Santé, vždy špičkovo pripravené a vedú krásnym prostredím Kremnických Vrchov.
- Požičovňa lyží – ak s týmto športom len začínate, je tu možnosť zapožičania lyží a vybavenia priamo v areály štadióna R. Čilíka.
- Školy lyžovania – ideálny štart pre začiatočníkov, tu sa môžete prihlásiť na skupinový kurz, kde vám inštruktori ukážu ten správny smer.
- Možnosť večerného lyžovania – po zotmení sa na Skalke rozsvieti 1,5 km dlhý okruh, kde môžete makať až do 21.00 hodiny.
- Infraštruktúra + relax centrum – za ideálnej situácie môžete využiť aj ďalšie služby v reštauráciách, bufetoch alebo zájsť na wellness či bowling do miestneho relax centra.
Jedinú dosť výraznú nevýhodu vidím v tom, že popularita Skalky už dávno prekročila svoje limity a čo sa týka parkovania a dopravy tu bude musieť mesto vymyslieť nejakú taktiku ako to bude v budúcnosti fungovať, pretože počas víkendu, prázdnin a zimných sviatkov sa v „prime time“ teda od 10.00 do 14.00 h, hore nedostanete a často sa stáva, že tam s autom uviaznete v kolóne tvoriacej sa z dôvodu nedostatku parkovacích miest. Preto, ak sa nechcete naštvať, tak si privstaňte, alebo choďte na večerné lyžovanie, poprípade využite kyvadlovú dopravu, či taxík, ktorý premáva z Kremnice.
Náročná disciplína
Bežecké lyžovanie právom patrí k najťažším športom na svete. Jedinci, ktorí sa tomuto športu venujú profesionálne, vykazujú neskutočné kondičné parametre. Živím príkladom je nórsky bežec na lyžiach Bjorn Dahle, ktorý v časoch najväčšej slávy dosahoval VO2max 96 ml/kg čo je z môjho pohľadu niečo neskutočné. Pre porovnanie Lancovi Armstrongovi v najvyššej forme namerali 84 ml/kg.
Prečo je to tak?
Pri bežkovaní zapájame široké spektrum svalových skupín, pochopiteľne teda aj metabolizmus (srdce, krvný obeh, pľúca) musí pracovať na vyššej úrovni. Jednotlivé techniky si teda od športovca vyžadujú výbornú kondíciu, dokonalú koordináciu pohybov a stabilitu na lyžiach.
Aké techniky poznáme?
Na bežkách sa môžete pohybovať dvomi technikami a to „klasickou“ alebo „skejtovou“.
KLASICKÁ TECHNIKA – vychádza pre ľudské telo z prirodzenejšieho pohybu (beh). Technika je vhodná pre úplných začiatočníkov. Klasická technika je dokonca vhodná aj pre ľudí, ktorí disponujú nižšou, alebo nemajú žiadnu kondíciu, pretože ak nevládzete na lyžiach bežať, tak tu sa viete pohybovať aj krokom, čo pri skejtovej technike nie je možné.
Potrebná výbava na klasiku – Na tento štýl je potrebná špeciálna výbava. Lyže so šupinou, pásom alebo je tu potrebný stúpací vosk. Palice s dĺžkou vaša výška x 0,85 a lyžiarky s ohybným členkovým kĺbom, alebo bez kĺbu.,
SKEJTOVÁ TECHNIKA – alebo aj korčuliarska, je náročnejšia na kondíciu, stabilitu a aj koordináciu pohybov. V súčasnosti je to však najpopulárnejšia technika. Pri tejto technike sa na lyžiach pohybujeme pomocou korčuliarskeho pohybu, do ktorého sa pridáva synchronizovaný pohyb paží. Ak chcete rovno začať so skejtom, tu vám určite odporúčam navštíviť nejakú lyžiarsku školu, kde vás inštruktori nasmerujú na tu správnu cestu. Pravdaže, ak idete začínať touto technikou, je potrebné disponovať základnou kondíciou.
Potrebná výbava na skejta – taktiež sú tu potrebné špeciálne lyže, ktoré majú hladkú sklznicu, palice (vaša výška x 0,90), a topánky ktoré fixujú členkový kĺb.
Ktorou technikou je vhodné začať?
Ak ste úplný amatér a na lyžiach neovládate ani základný postoj, tak určite odporúčam klasickú techniku, ktorá je prirodzenejšia, pričom si osvojíte pohybovo jednoduchšie prvky a následný prechod do skejtu je potom jednoduchší a plynulejší. Pravdaže, dá sa začať aj skejtom, no táto cesta je zložitejšia a ťažšia.
Pre cyklistu je naj skejt
Z hľadiska efektivity tréningu je pre cyklistu vhodnejšia skejtová technika, pretože pri korčuliarskom pohybe nôh sa zapájajú rovnaké svalové skupiny, ako pri jazde na bicykli.
A čo oblečenie?
Jedná sa o zimný šport a keď poriadne prituhne je potrebne byť kvalitne oblečený. Podobne ako aj pri jazde na bicykli v zime je nutné vrstviť, pričom takéto obliekanie je závislé od rôznych faktorov. Teda voľte oblečenie vzhľadom na intenzitu tréningu, poveternostných podmienok a individuálneho pocitu na základe otužilosti ktorou disponujete. Ja patrím k bežcom na lyžiach, ktorí behajú intenzívnejšie a viac športovo, trénujem za rôzneho počasia, preto sa obliekam a vrstvím nasledovne:
- Vrchná časť tela: spodná termo vrstva UYN evolutyon, ako termo izolačnú a ochrannú vrstvu využívam klubovú bundu, ktorá je analógiou bundy CASTELLI PERFETO ROS s teplotným rozpätím od + 5 do +15 stupňov. Ak mám menej intenzívny tréning a teploty sa pohybujú okolo -10°C, volím ako druhú a tretiu vrstvu bundu SANTINI VEGA XTREME.
- Spodná časť tela: ako každý cyklista aj ja vlastním veľa kvalitných zimných nohavíc, ktoré majú aj cyklistickú vložku, no na bežky ich nepoužívam, pretože pri behu na lyžiach sa potom cítim, ako keby som mal plienku. Stretávam však mnoho cyklistov, ktorým to vyhovuje a takto trénujú. Osobne v tom problém nevidím, no ja vrstvím aj spodnú časť tela, pričom volím termo spodky, ktoré majú neprefúkavú a nepremokavú membránu na citlivých partiách a kolenách. Ako druhú vrstvu si obliekam elastické kompresné nohavice bez membrány. Pokiaľ ma čaká menej intenzívny tréning alebo tréning v nepriaznivom počasí, volím nohavice, ktoré majú membránu na celej prednej strane a sú menej kompresné a hrubšie. Tu už spodky neobliekam.
- Ponožky – keďže behám v pretekárskych topánkach, ktoré sú karbónové a na tepelný komfort sa tu až tak dôraz nekladie, tak volím ponožky UYN BIKING AERO WINTER, v ktorých nemám problém a nepociťujem chlad ani pri dlhých, či menej intenzívnych tréningoch.
- Čiapka – veľmi dôležitá je voľba prikrývky hlavy, pretože aj keď je to paradox, človek stráca najviac tepla z hlavy. Stretávam aj „gurmánov“, ktorí behajú na lyžiach bez čiapky alebo len v čelenke, čo je z môjho pohľadu nepredstaviteľné. Prikrývku hlavy si treba znovu zvoliť vzhľadom na intenzitu, v ktorej trénujete. Tiež nie je dobré, keď sa vám hlava nadmerne spotí, alebo je čiapka príliš tenká. Pri výbere čiapky si dávajte pozor na to, aby bola po jej obvode dostatočne silná gumička a aby ste mali prekryté celé uši. V minulosti sa mi pri nesprávnej voľbe čiapky stalo, že mi omrzli uši a tréning som musel predčasne ukončiť.
- Rukavice – pri pohybe na bežkách zapájate aj hornú časť tela, teda rukavice nemusia byť úplne do extrémnej zimy, pretože ruky sú dostatočne prekrvené a pokiaľ zvolíte extrémne hrubé rukavice, tak sa vám ruky prepotia + nebude sa vám dobre manipulovať s pútkami na paliciach.
- Bufka, nákrčník – tento doplnok oblečenia je pri tomto športe neodmysliteľnou súčasťou výstroje, pretože v zjazdoch sa podobne ako na bajku pohybujem aj 50 km/h rýchlosťou, a ak vám prefúkne hrdlo a sliznice, tak prechladnutie vás neminie. Navyše využitie bufky je viacúčelové a ak sa stane, že mi z nejakého dôvodu podfukuje čiapku založím si ju tak, že mi prekryje aj krk aj uši.
- Okuliare – sú pri tomto športe nevyhnutné a to z viacerých dôvodov. Pri slnečných dňoch sa slnečné lúče od snehu viac odrážajú, a preto je potrebné si chrániť zrak pred UV žiarením. V extrémne chladných dňoch bez okuliarov doslova cítite, ako vám mrznú oči, čo tiež nie je príjemné. Keď počas tréningu sneží a fúka, tak bez okuliarov je to tortúra, pretože pri rýchlosti, ktorou sa na bežkách pohybujete sa snehové vločky zmenia na mikro ihličky, ktoré spôsobujú štípanie očí a bez okuliarov je v takomto počasí viditeľnosť doslova nulová. V tomto bode je dôležitá vhodná voľba okuliarov. Ideálne sú s vymeniteľnými sklami, no pokiaľ sa vám nechce meniť sklá v závislosti od počasia, tak odporúčam okuliare s fotochromatickými sklami.
Verím, že sa vám článok páčil a spestríte si zimnú prípravu aj týmto nádherným športom. Makajte a Športu Zdar!